On line monitoring - jak na to

On line monitoring - jak na to

Příspěvekod Krenstik » 14 kvě 2010, 19:38

Už dlouho jsem přemýšlel jak zabezpečit Mazdu, zámek řadící páky neřeší odtah, alarm dneska nikoho nerozhodí a slouží spíš pro centrál než jako další zabezpečení. On-line monitoring je řešením, ale vstupní náklady relativně vysoké a měsíční provoz je od 250 Kč/ měsíčne, sleva na pojištění není špatná, ale na NB havarijní pojistku nemám a mít ani neplánuju.

K úplnému nápadu jak auto zabezpečit vedla delší cesta, jako Ostravák žijící v Brně už dloho používám Google maps, hlavně v telefonu při bloudění městem a v průběžném používání a objevování sem našel LATITUDE, což k myšlence na monitorovaní polohy auta právě přes google maps a sdílení polohy přes latitude, které dokonce umí ukládat i historii pohybu nebylo daleko. Google maps Umí fungovat pouze z určení polohy přes BTS bez nutnosti použít relativně baterkově žravé GPS. Datový profil není dneska u operátorů žádna drahá sranda a doma se mi po změnách telefonů dokonce" válel" nevyužitý symbianový telefon, takže už stačilo najít volnější chvilku, lehce zagooglovat a objednat datovou simku u operátora.

jako příjímač používám letitou Nokii E61,
Obrázek
která loni k vánocům dostala novou baterku ( standartně 1500 mAh) a při normálním používání mi telefon vydržel cca 4 dny (normální používaní je v mém případe asi 11 hodin hovorů měsíčně, sms nepočítám, v průběhu dne nějaké data). V pohotovoti umí 13 až 17 dní. Nechtěl jsem permanentní připojení nabíječky na auto baterku, tu a tam může Mazda stát týden i dva na firmě, (v střeženém prostoru) a po této době ji pořád potřebuju nastartovat, takže v té chvíli není potřeba řešit hlídání a prioritou je potom nastartovat auto.

Datovou simku v mém případě dodal Vodafone (se službou "po svém" je to 150 kč/ měs.), číslo svou částí obsahuje RZ ;) a dá se na něj normálně dovolat, u Vodafone se dá nastavit limit na provolanou částku, u mě nastaveno na 200 Kč, kdyby někdo auto ukradl a chtěl si telefonovat. Zároveň není aktivní roaming, tu a tam jezdíme k příhraničí a datový roaming fakt nemusím. :mrgreen:

Samotná instalace má dvě fáže, programy do telefonu a pak fyzickou montáž do auta.

Sofw.:
Telefon dostal Google maps, dokonce vlastní emailovou adresu pro registraci v Latitude, v aplikaci sem nastavil sdílení přesné polohy a jako kamarády si přidal sebe a přítelkyni. Hlavní prioritou v mém případě byla histore polohy, když auto ukradou je dobré vědět kudy jelo a hlavně nutné vědět kde objevili telefon. Zároveň jsem telefon doplnil o aplikaci, která má nastaveno pokusit se telefon každý den v 8, 12, 18 a 22 hodin probudit pokud je vypnutý (z důvodu vybité baterky), zároveň dostal aplikaci, která automaticky po spuštění telefonu zapne aplikaci Google maps, a zároveň o aplikaci, která po zavolání na telefon automaticky přijme hovor a přepne na HF. PIN a zabezpečení telefonu je vypnuté a jako ochrana účtu slouží limit u vodafonu a na sim kartě nastavené povolené čísla pro odchozí hovory.

fyzická montáž:
Mazda dostala další zásuvku pro napojení autonabíječky, která je spínaná až po zapnutí klíčku. Místo, kde je přesně samozřejmě neřeknu :mrgreen: , ale v autě je na to místa dost a dost. v konektoru zatím nemám připojené nic, ale budu dodělávat externí mikrofon ( ať je slyšet co se v autě a jeho okolí děje).

PO týdnu provozu můžu říct, že to fakt funguje a ačkoliv bez GPS, tak je to velmi přesné. Jako budoucí rozšíření, kromě pevnější zástavby mikrofonu HF a eterního reproduktoru, plánuju to, že výstup alarmu spustí implus pro vytočení mojeho čísla.

V souhrnu mě to bude stát oněch zmiňovaných 150 kč měsíčně, není to o moc míň, ale v mém případě jsem měl telefon jako vstupní zařízení, byl doma a stejně nevyužitý. Nechci tím určitě hanit komeřční vyhledávací služby, spíš ukázat možnost levnější alternativy. :)

p.s. Nedělám ani u Googlu, Nokie nebo Vodafonu. ;)
Mazda 3 a k tomu nějaký fašista.....
Uživatelský avatar
Krenstik
 
Příspěvky: 743
Obrázky: 36
Registrován: 18 úno 2010, 20:46
Bydliště: Brno

Re: On line monitoring - jak na to

Příspěvekod Mike » 18 čer 2010, 13:45

Pěkný řešení ;)
Možná si to někde uvedl a nečetl jsem pozorně, ale máš někde v google maps zakázáno stahování mapy. Nevim jestli to jde, nikdy jsem to nepotřeboval řešit...
A ještě mě napadlo, nastavit tam tarif připojení na den za 17kč za 24h. A aktivovat službu jenom v případě odcizení, třeba právě tim výstupem na alarm. Neboli, tel by začal "datovat" jenom při ukradení...
Je tolik krás, že tisíc let nestačí na přehled...
různé motorizované prostředky individuální dopravy od tří do dvěstěosmdesátišesti koní
http://www.legendysilnic.cz
Dovoz zajímavých strojů ze zahraničí, včetně papírování.
Obrázek
Uživatelský avatar
Mike
 
Příspěvky: 2275
Registrován: 20 dub 2010, 10:45
Bydliště: Křivoklátsko


Zpět na Technika MX-5

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 110 návštevníků