Driftování, klouzání, smekání...

...kolem roadsteru MX-5
Pravidla fóra
Chceš se zde zaregistrovat? Napiš něco krátce o sobě adminovi na raduna@mx-5.biz.

Driftování, klouzání, smekání...

Příspěvekod IvanGS » 23 srp 2012, 09:52

Ne že bych měl klouzací ambice, ale člověk by měl zvládat "nestandardní" situace a občas bych se na vlhčím povrchu rád smeknul. Na Youtube se ale nepozná řazení, otáčky, plyn a práce s ostatními pedály a volantem a tak se chci zeptat na vaše zkušenosti, resp. jakýsi manuál jak na to a řeba i zajímavé odkazy.
Nejkrásnější NBFL na světě!
Uživatelský avatar
IvanGS
 
Příspěvky: 876
Registrován: 12 čer 2012, 16:20
Bydliště: Bolehošť, Hradec Králové

Re: Driftování, klouzání, smekání...

Příspěvekod Vavris » 23 srp 2012, 10:01

Nejlepší teorie je praxe :) Takže bych doporučoval pro začátek nějakou rozlehlou plochu na "rozježdění" a hned posléze vzít Mazdu někam na trackday nebo okruh. Praktickou synchronizaci rukou a nohou člověk do sebe z videa stejně nedostane :)
back in the business 8-)
Uživatelský avatar
Vavris
 
Příspěvky: 1439
Registrován: 13 led 2011, 23:40

Re: Driftování, klouzání, smekání...

Příspěvekod Tomik » 23 srp 2012, 10:16

TypeR pořádá školu smyku v Rakousku letos v září. Jede i pár lidí s mazdama viz pozvánka od Pavla.
více info tady http://typer.cz/forum/viewtopic.php?f=21&t=630
Já bych tam hrozně rád jel, ale letos mi to fakt nevyjde.
Co jsem vyčetl, tak tam jezdí každý rok.
´92 NA, No ESP, No ASR, No ABS -> fun as Fu*k
Uživatelský avatar
Tomik
 
Příspěvky: 231
Registrován: 06 kvě 2011, 14:20
Bydliště: Praha

Re: Driftování, klouzání, smekání...

Příspěvekod IvanGS » 23 srp 2012, 11:04

Já už jsem se v životě naklouzal dost, s motokárou, buginou, motorkou (tam to umím jen tak z 1/4:-)) nebo v zimě s normálními auty a než to půjdu zkusit na vhodnou plochu, zajímají mne zkušenosti přímo s MX-5 a čím je třeba specifická, při tom relativně malém výkonu se dá asi využít přesun hmoty atd. atd. Než se pak na placu 20x trápit, je dobré mít pár informací jak MX-5 funguje...
Ta zmíněná škola smyků je kapacitně omezená a 9.9. se stejně vracím na motorce z Rumunska...
Nejkrásnější NBFL na světě!
Uživatelský avatar
IvanGS
 
Příspěvky: 876
Registrován: 12 čer 2012, 16:20
Bydliště: Bolehošť, Hradec Králové

Re: Driftování, klouzání, smekání...

Příspěvekod MAXsport » 23 srp 2012, 11:47

Trocha teorie v praxi od toho nejlepšího :)

http://www.youtube.com/watch?v=ZuzkDS_IHpY
MAXsportpneu.cz závodní pneumatiky s homologací na silnice
Polyspeed silentbloky pro MX-5 - Group buy polyurethanové silentbloky s různou tvrdostí pro MX-5
michal@maxsportpneu.cz
MAXsport
 
Příspěvky: 1401
Registrován: 15 led 2012, 15:40

Re: Driftování, klouzání, smekání...

Příspěvekod Vavris » 23 srp 2012, 12:27

Řekl bych, že MX-5 je specifická hlavně tím, že je strašně hodná, odpouští a horlivě reaguje na všechny řidičovy povely, takže jí lze rozhodit prakticky jakkoliv. Samo, na powerslidy může člověk krom mokra zapomenout.

Pokud můžu mluvit za sebe tak pomlaejší zatáčky na dvojku nejrači rozhazuju prací s plynem a volantem (klasické ubrání v zatáčce a následně plný), rychlejší na trojku většinou přes brzdy a za mokra se mi nejvíce osvědčilo zaspojkování (podřazení bez meziplynu nebo zašlánutí - vyšlápnutí spojky), u kterého je skoro na 99% jisté, že uhne zadek a nedojde k nedotáčivosti - akorát si musí člověk dát bacha na to, že zadek ustřelí citelně rychleji, než u rozhození plynem.

Ale tohle jsou jen zkušenosti obyč. uživatele, podstatně lepší poznatky určitě poskytne třeba Ryba.
back in the business 8-)
Uživatelský avatar
Vavris
 
Příspěvky: 1439
Registrován: 13 led 2011, 23:40

Re: Driftování, klouzání, smekání...

Příspěvekod IvanGS » 23 srp 2012, 12:34

No paráda - videokurs driftu, zkušenost majitele, to přesně potřebuju:-)!
Nemáte někdo ten driftkurs od Keiichi Tsuchiyi na DVD? Chtělo by to vidět po kouskách opakovaně, ale v tomhle rozlišení z toho bolej oči...
Nejkrásnější NBFL na světě!
Uživatelský avatar
IvanGS
 
Příspěvky: 876
Registrován: 12 čer 2012, 16:20
Bydliště: Bolehošť, Hradec Králové

Re: Driftování, klouzání, smekání...

Příspěvekod Sedrik » 23 srp 2012, 14:15

Hezká škola smyku je na Youtube od Chrise Harrise - odkaz nedám, protože se tady na YTB nedostanu, ale když zadáš Chris Harris power oversteer, tak to určitě najdeš. Opičák je ďábel a kdybych uměl řídit z poloviny jako on, byl bych spokojenej :)

Ještě doplním - podle mě není těžké Mazdu rozhodit do driftu - pro mě je těžké se z něho pak nějak důstojně dostat :) Naposledy to dopadlo takto :)
Lost but not forgotten: MaX NBFL 1.8l LSD Silver Blues
BMW E90 325xi Japanrot
Sedrik
 
Příspěvky: 451
Registrován: 21 dub 2011, 19:21

Re: Driftování, klouzání, smekání...

Příspěvekod Andy4 » 23 srp 2012, 14:35

Ten pachfurt z prvého odkazu som absolvoval minulý rok. Veľmi rád by som tam šiel aj s MX-5.
fully restored NB '98 1.6 LSD
Uživatelský avatar
Andy4
 
Příspěvky: 357
Obrázky: 2
Registrován: 10 čer 2011, 13:59
Bydliště: KE/KS

Re: Driftování, klouzání, smekání...

Příspěvekod vojtiiisek » 23 srp 2012, 14:49

IvanGS píše:No paráda - videokurs driftu, zkušenost majitele, to přesně potřebuju:-)!
Nemáte někdo ten driftkurs od Keiichi Tsuchiyi na DVD? Chtělo by to vidět po kouskách opakovaně, ale v tomhle rozlišení z toho bolej oči...


Zde se dá Drift Bible stáhnout. http://ulozto.cz/xcq5MB7/best-motoring-drift-bible-avi
Ale myslím si že je to stejná kvalita jak na youtube.

Já s mým NAčkem zkouším občas do zatáčky nějakou vylomeninu a povede se mě to jen škubnutím volantem na stranu na kterou je zatáčka a pak kontra, občas se sklouznu ale drift king ze mě jen tak nebude :lol:
NA > NBFL > NB > NC

*Se silným autem jsi rychlý na rovinkách, s lehkým autem všude* Colin Chapman
Uživatelský avatar
vojtiiisek
 
Příspěvky: 459
Registrován: 08 črc 2011, 19:58
Bydliště: Brno

Další

Zpět na Diskuze o čemkoli...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 134 návštevníků