LED dálková světla

LED dálková světla

Příspěvekod j.e.n.i.k.82 » 05 pro 2017, 21:09

Ahoj,
mám takovou myšlenku - vyměnit HB3 dálkovou žárovku za LEDku.. Ideálně od Číňana.. Homologaci bych asi úplně neřešil, protože dálkovýma stejně na nikoho nesvítím a "přírodě" je to jedno.
Slibuji si od toho vyšší svítivost a tedy větší přehled na cestách a delší životnost.
Ale - kecá Číňan, když říká, že to má 4000Lm a životnost 50 tisíc hodin? Bude to posun k lepšímu? Zkoušel to někdo?

Mám na mysli něco takového :
http://s.aliexpress.com/ZNJVBrMN

Díky,
Honza
j.e.n.i.k.82
 
Příspěvky: 112
Registrován: 05 črc 2015, 21:52

Re: LED dálková světla

Příspěvekod spooon » 05 pro 2017, 22:16

tak o tom jsem už taky přemýšlel. Ale je otázka, jak věřit těmhle čína ledkám.

Na druhým autě mi shořeli w5w-LED-čína parkovačky a vypálilo patici na hlavní žárovku...takže úplně bez rizika nejsou.
spooon
 
Příspěvky: 528
Obrázky: 0
Registrován: 03 kvě 2012, 22:58

Re: LED dálková světla

Příspěvekod j.e.n.i.k.82 » 05 pro 2017, 23:09

S Čínou já mám dvě zkušenosti :
Tyhle - http://s.aliexpress.com/JBZFnMna - mám jako osvětlení RZ a nemají chybu.. Od srpna na autě, svítí jak ďas..
A tyhle a jim podobné - http://s.aliexpress.com/UJfu6J3Y - jsem zkoušel jako parkovací, ale jak studené i teplé bílé, tak modré, po kratší či delší době (řekněme jednotky týdnů až jednotky měsíců) částečně (celá jedna strana nebo jeden čip) nebo celkově umřely. Navíc, kvůli své délce nejdou použít na osvětlení RZ.
Proto mě zajímá případná zkušenost s dražšími kousky pro některá z hlavních světel..
j.e.n.i.k.82
 
Příspěvky: 112
Registrován: 05 črc 2015, 21:52

Re: LED dálková světla

Příspěvekod Fernie » 06 pro 2017, 11:12

Já těch žárovek ozkoušel docela dost, hlavně dvouvlákna a strašně moc záleží na druhu. I u číňanů platí, že člověk není tak bohatý, aby si kupoval ty nejlevnější věci. A taky, že čím víc parametrů ti číňan napíše, tím líp.
Rudá Potvora - NA6, BP, ILmotorsports header, 6q, LSD, MeisterR ZetaCRD.
NA OEM+ DRL - viewtopic.php?f=6&t=5043
http://www.autickar.cz
Fernie
 
Příspěvky: 1027
Registrován: 11 dub 2012, 17:39
Bydliště: Br-no, Br-nein

Re: LED dálková světla

Příspěvekod tslany » 06 pro 2017, 11:13

Na potkávací a dálková světla LEDky NE, vzehledem k tomu že máš NBFL tka bych doporučil spíš vyměnit projektory za bi-halogen nebo bi-xenon nebo bi-led
j.e.n.i.k.82 píše:A tyhle a jim podobné - http://s.aliexpress.com/UJfu6J3Y - jsem zkoušel jako parkovací, ale jak studené i teplé bílé, tak modré, po kratší či delší době (řekněme jednotky týdnů až jednotky měsíců) částečně (celá jedna strana nebo jeden čip) nebo celkově umřely. Navíc, kvůli své délce nejdou použít na osvětlení RZ.

Tyhle v kratším provedení jsem měl na SPZ a po týdnu chcípla jedna a po týdnu druhá :lol:
NC 2006 1.8
Hyundai Grandeur 2009 3.3V6
tslany
 
Příspěvky: 215
Registrován: 21 črc 2016, 16:15

Re: LED dálková světla

Příspěvekod j.e.n.i.k.82 » 06 pro 2017, 12:24

Z jakého důvodu ne?
Samozřejmě, že by se mi líbily bi-xenony nebo bi-led, ale obávám se, že to nebude za pár korun, aby to k něčemu bylo, resp. abych třeba neoslňoval atd. Máš nějaký tip?
j.e.n.i.k.82
 
Příspěvky: 112
Registrován: 05 črc 2015, 21:52

Re: LED dálková světla

Příspěvekod tslany » 06 pro 2017, 13:50

Sice to není úplně stejný případ ale zrovna před pár dny jsem na ot psal elaborát na hyundai fóru, tak to s dovolením jen překopčím :)
tslany píše:
  • každý světlomet, ať už je to parabola nebo projektor ("čočka"), je stavěň na jeden typ žárovky nebo výbojky, je pro něj vyvíjen - konkrétně pro tu pozici vlákna/výboje
  • projektorové světlo automaticky neznamená, že nebude házet světlo tam, kam nemá, nad tzv. "cutoff" (tj. ta linka kde se dělí tma od světla, jednoduše řečeno), jen pro srandu připojím obrázek jak takový projektor vlastně vypadá, kdyby někdo nevěděl, znovu zde platí že je zásadní umístění světelného zdroje
    Obrázek
  • světlomet je při návrhu přispůsoben svému zdroji nejenom co se jeho umístění týče, ale i také intenzitě, z toho důvodu halogenový světlomet se bude snažit svítit před auto, zatímco xenonový si může dovolit svítit i do stran, nad cutoff v případě bi-xenonů apod.
  • pro dosažení co nejlepšího efektu, tj. ideálně směrovaného světla, je po světlometu požadováno aby co nejvíce poslal téměř pod cutoff (tzv. hotspot), aby dosvítil co nejvíce do dálky, naopak nežádoucí je příliš osvětlovat prostor před autem (tzv. foreground), pokud bude prostor před autem osvětlen víc než prostor v dálce tak lidský zrak bude víc příspůsoben tomuto a do dálky uvidí zase prd
  • jestli pak jste někdo někdy zamyslel nad tím, jak to že jsou osvětleny všechny ty reflexní prvky které se nacházejí nad dosvitem potkávacích světel - to světlo je tam směřováno schválně, u xenonových projektorů je to z větší části díky matné čočce, u halogenů je k tomu využíváno směrování světla; co se stave v případě, že se razantně navýší tok asi vysvětlovat nemusím (zvýší se i ta část světla kterou nechceme)
  • kdo se přecijen rozhodne pro plug and play řešení, měl by vzít na vědomí že netěsnící světlomet = špatný světlomet, uvidí sám po nějaké době (nebo možná že vlastně neuvidí :D )
  • legislativně vem sklon světla a ostřik čert, řidič co dbá to kolečko umí používat zrovna tak dobře, jako to dělá automatika u xenonů, a ostřik používat nemusí - protože když zjistí že má bordel na světlech tak jej půjde umýt, protože špinavá světla = nesvítící světla, a my samozřejmě chceme aby svítila co nejlépe
Z výše uvedeného vyplývá, že PnP sada je nevhodná ke zprasení světel v autě. Pokud to někdo myslí vážně - a chce to mít legislativně v pořádku, má prakticky jen dvě možnosti - koupit jiné auto nebo komplet dodělat xenony/LED v autorizáku ( :mrgreen: )

Což ale asi nikdo nechce, takže teď ty reálné možnosti, seřazené od nejsnadnějšího:
  • koupit žárovky tybu Osram Night Breaker Laser, pravidelně umývat světla a po nějakých nasvícených hodinách vyhodit/dát někomu do rodiny kdo si na světla nepotrpí/prostě se jich zbavit a pořídit žárovky nové (což je jediná cesta pokud má auto parabolu, tma nic jiného vymyslet nejde), 100% legální varianta
  • vyměnit halogenová světla za xenonová - viz výše když bude pravidelně čistit světla a používat nastavování výšky tak to bude minimálně oslňovat proti lidem co ta světla mají rozštelované nebo PnP kitům, legální asi tak z poloviny
  • vyměnit halogenové projektory za jiné, OEM halogenové projektory, s lepší distribucí světla a víc luxíkama na zdi v hotspotu - zde mohu doporučit projektory od firmy Koito, můžete je najít převážně v japonských autech, 90% legální, vše sice splňujete ale světlomet s nimi nebyl homologován
  • vyměnit halogenové projektory za aftermarket projektory, do kterých lze vložit halogen (vesměs vše čína) - tady moc možností není, prakticky to jsou pouze FX.R 4.0, Q5-R H7 a různé varianty MiniH1 (s úpravou aby se tam žárovka vlezla), když si někdo pohraje s uchycením H1 žárovky tak může použít i G5-R ve verzi se šroubovnicí (nejlépe svítící halogen co jsem viděl, přesvítí i některé tovární 35W xeony), 75% legální, aftermarket projektory se z hlediska distribuce světla vyznačují lepším směrováním ale mnohdy díky tomu nedodržují určité legislativní omezení pro určité "zóny" toho světla ve výsledném obrazci (sakra člověk to má nastudovaný všechno v angličtině a potom pro to stěží hledá slova česky :) )
  • vyměnit halogenový projektor za xenonový + dodělání xenon jednotky (OEM) - široká škála různých porjektorů, podle ceny, uchycení, velikosti a požadovaného obrazu, výbojky D6S/D8S a nebo D5S jako komplet bez další krabičky, jednotka rozhodně OEM, žádný čínský šmejd, sice dodržujeme požadavek od určité svítivosti ostřik a nivelace ale už na světlometu chybí vyražení o xenonu, takže i při použití OEM komponent je to docela o hubu
  • vyměnit halogenový projektor za LED projektor s menší svítivostí - prakticky platí to co u bodu výš, jen nejsou potřeba výbojky a zástavba je snažší
  • výměnit halogenový projektor za xenonový/LED o plném výkonu - tak a tohle je 100% nelegální ale člověk tím nejvíc získá, viz výše když bude pravidelně čistit světla a používat nastavování výšky tak to bude minimálně oslňovat proti lidem co ta světla mají rozštelované nebo PnP kitům

Ve zkratce, pro dálkový oslňování moc neplatí ale že to bude svítit jinak je prostě fakt, aby to mělo světelnou charakteristiku vlákna tam bys potřeboval jednodílnou LEDku nataženou na celou jeji délku (a tím nemyslím COB kdy těch LED máš prakticky několik "intergrovaných"), v opačném případě se to bude stále jen překrývat jednotlivé LEDky a nebude to prostě ono.
U NBFL je blbý že je tam z výroby HB, vylézá kus projektoru ven ze světla na který se následně nasadí žárovka, tam vymyslet jiný projektor je obtížnější ale ne nerealizovatelné. Když si to uděláš doma sám tak se s halogenem do 5000Kč vlezeš, xenony počítej nákup výbojek a OEM trafa, LED projektory nic takového nepotřebujou ale samy o sobě to je částka např. kolem $300, ale počítej že ta práce s tím je fakt piplačka
NC 2006 1.8
Hyundai Grandeur 2009 3.3V6
tslany
 
Příspěvky: 215
Registrován: 21 črc 2016, 16:15

Re: LED dálková světla

Příspěvekod mojžo » 07 pro 2017, 11:13

nno...

tak ma ten odkaz (http://s.aliexpress.com/ZNJVBrMN) zaujal, že som cvične vzal aj H7 aj H4.

Dám potom vedieť či je to úplné smetie, či po mne neblikajú a tak.

Btw poslednú dobu najväčší upgrade na svetlá na NB, čo sa mi podarilo urobiť, je vymeniť tie 20 ročné konektory na žiarovky za úplne nové. Fakt je to rozdiel. Nie placebo efekt, ale naozaj auto lepšie svieti
Uživatelský avatar
mojžo
 
Příspěvky: 919
Registrován: 12 úno 2013, 13:12
Bydliště: Košice, SK

Re: LED dálková světla

Příspěvekod cafe-racer » 07 pro 2017, 11:48

Geniální, díky za tip
NC 2.0 '06 kabriolet
cafe-racer
 
Příspěvky: 841
Obrázky: 1
Registrován: 26 srp 2013, 12:29

Re: LED dálková světla

Příspěvekod spooon » 07 pro 2017, 13:27

co taky u starých světel hodně pomůže je očistit paraboly. Stačí opatrně jemným hadříkem vyleštit paraboly, bývá na tom lehký povlak z prachu. Jen je trošku problém s rozebráním světel.
spooon
 
Příspěvky: 528
Obrázky: 0
Registrován: 03 kvě 2012, 22:58

Další

Zpět na Technika MX-5

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot], Seznam a 81 návštevníků

cron