Koupě MX5 - rady

...kolem roadsteru MX-5
Pravidla fóra
Chceš se zde zaregistrovat? Napiš něco krátce o sobě adminovi na raduna@mx-5.biz.

Koupě MX5 - rady

Příspěvekod joemerry » 27 pro 2017, 13:44

Zdravím všechny miatáře,

dlouho už přemýšlím o nákupu mazdičky a potřebuju nutně poradit s hromadou věcí a doufám, že místní MX5 guruové mi pomůžou. Tak problém je zhruba následující: Chci koupit Mazdu, nevím jakou a když už ji budu kupovat, tak na co všechno dát bacha.

Začneme rozpočtem. Chtěl bych do auta dát max tak 120-130k (a tím myslím mít auto plně provozu schopné a v hezkém nezrezlém stavu, popř. pokud pro něj pojedu do zahraničí tak i hotové papíry). Reálně mi z takového rozpočtu vypadne NA a NB. Bude to mé jediné auto (plánuju se stěhovat do Portugalska, kdyby tady někdo řešil, že budu prasit NA v zimě v solných dolech) a čas od času pojedu na větší vzdálenosti a z toho důvodu hádám, že asi lepší volbou bude NB (nicméně tady už bych chtěl poradit - je vůbec možný sehnat hezkou NA za 130k?, když ano, jaký je to auto v porovnání s komfortem na velké vzdálenosti?, atp.). Jsem schopen zkousnout auto s větším nájezdem, ale raději jasnou historií, než opačně.

Rád bych NBFL 1.8 s 6-ti kvaltem a samosvorem, nicméně znovu přemýšlím, jestli se vlezu do rozpočtu bez nutnosti kupovat něco, co bylo stočeno x krát. Nebylo by lepší přemýšlet o 1.8 před faceliftem (možná 10th anniversary?)? Nebo úplně slevit ze svých motorových a převodovkých nároků a koupit hezkou 1.6 (jak moc velký je to rozdíl? - nevím, kde budu mít šanci si pořádně projet obě).

No a to mě přivádí k otázce, na co všechno si dát pozor při koupi? S tím spojený další dotaz: nebyl by někdo schopen doporučit dobrého mechanika, který by byl schopen/ochoten se na potenciální auto se mnou podívat (někdo z Prahy a okolí)?

Předem díky moc všem!
joemerry
 
Příspěvky: 15
Registrován: 27 říj 2017, 17:31

Re: Koupě MX5 - rady

Příspěvekod Renee » 27 pro 2017, 14:49

Do rozpočtu se s NA a NB vejdeš určitě, hlavně teď v zimě.
Mezi 1.6 a 1.8 rozdíl samozřejmě je, ale když se podíváš do galerie členů fóra k uživateli Domec na jeho videa tak uvidíš že i s nejslabší 66kW NA se dá jet jak drak když je člověk dobrej řidič.
Z těchle dvou generací ani jedna nebude moc komfortní na delší přesuny, NBčko je dál s odhlučněním a tuhostí. Já mám NAčko jako jediný auto a po delších jízdách z toho vylézám jak zmlácený z oktagonu. (ale stojí to za to)
Bacha si dej na rez, u NBčka hnijou nosníky motoru (v galerii je má pěkně odfocený TeeJay), u NAčka hnijou lemy, blatníky a prahy (pár fotek mám v galerii já), jinak jsou to docela nezmaři, z doslechu mám že 1.8 mají tendenci žrát olej, ale litr oleje na pár tisíc km není taková katastrofa u dvacetiletého auta se 150+tkm.

Já osobně bych ti doporučil se kouknout spíš po 1.6, lidi nad nima často ohrnujou nos, tak jsou lacinější, tak ti zbyde na opravy (nedělej si moc iluze že seženeš nezrezlý kousek, na klempířinu si prostě pár desítek tisíc odlož) a případné úpravy - převodovky, diferenciály, brzdy a tlumiče se mezi NAčkama a NBčkama dají do jistý míry přehazovat, takže i nejslabší NAčko můžeš nakonec mít s šestikvaltem, velkýma brzdama, sportovníma tlumičema a samosvorem. Ale to je pak dost o tom jak se v tom člověk chce hrabat :D
1993 NA 1.6 85kW. 6q, 4.1 torsen, MeisterR. How did that happen?
Renee
 
Příspěvky: 961
Registrován: 18 čer 2016, 09:29
Bydliště: Praha

Re: Koupě MX5 - rady

Příspěvekod buteo » 27 pro 2017, 15:46

Hmm, pěknou NBFL 1,8 s 6q a samosvorem do 130k - to budeš potřebovat velké štěstí ...
Zvaž, jestli to opravdu všechno potřebuješ: pokud nemáš sportovní ambice ve smyslu trackdays nebo aspoň častého prasení na okreskách, nepřinese ti 6q a samosvor o mnoho víc, než placebo efekt.
Mezi náma: Pro naprostou většinu z nás na běžné zábavné i daily pojíždění bohatě stačí 1,6 motor s 5q a otevřeným diffem, 1,8 může být malý příjemný bonus navíc.
Takže se připojím k Renee a na tvém místě bych se asi s tvým rozpočtem poohlédl po pěkné NB(FL) klidně 1,6, s dobrou výbavou ( ? Klima by se v Portugalsku a delších letních přesunech mohla hodit ?). NB(FL)1,6 jsou teď cenově hodně dole a nabídka je široká, takže by ti z rozpočtu zbylo asi i na drobné opravy, kterým se stejně u žádné starší ojetiny nevyhneš.
Každopádně přeju hodně štěstí při hledání a šťastnou ruku při výběru!
buteo
 
Příspěvky: 928
Registrován: 23 úno 2012, 14:02

Re: Koupě MX5 - rady

Příspěvekod gramo » 27 pro 2017, 18:54

Uživatelský avatar
gramo
 
Příspěvky: 781
Registrován: 07 dub 2016, 16:54

Re: Koupě MX5 - rady

Příspěvekod joemerry » 28 pro 2017, 11:51

Všem moc díky! Začnu hledat a doufám, že se brzo přiřadím do vašich řad ;).
joemerry
 
Příspěvky: 15
Registrován: 27 říj 2017, 17:31

Re: Koupě MX5 - rady

Příspěvekod Pochtli » 29 pro 2017, 17:38

Ideálně si najdi 2-3 auta, co zaujala a buď to hoď sem na fórum ke konzultaci, případně se tu s někým dohodni na prohlídku auta.
NB 1.8 -> NB 1.6 -> NBFL 1.8 -> NB 1.6 Miracle (2000)
Toyota Avensis kombi 2.0 VVTi (2005)
Suzuki Swift 1.3 (1999)
Uživatelský avatar
Pochtli
 
Příspěvky: 2005
Obrázky: 3
Registrován: 22 čer 2010, 20:08
Bydliště: Brno

Re: Koupě MX5 - rady

Příspěvekod joemerry » 02 led 2018, 20:16

Zatím jsem se zejména na českých webech snažil najít něco, co nebude vyžadovat extra investice a ideálně neprošlo tuningem (např. křídlo připomínající žehlící prkno, 20'' kola).

Tohle je jeden z hezky vypadajících inzerátů: https://www.sauto.cz/osobni/detail/mazda/mx-5/17424802?goFrom=list - servisní knížka, 97tkm, autobazar má dobré recenze, na fotkách není vidět koroze jak karoserie, tak úchytů motoru. Nicméně za 130tkč, což je nemálo, ale pokud je auto tak super jak je inzerováno, je možné o tom uvažovat.

Další slušně vypadající: https://www.sauto.cz/osobni/detail/mazda/mx-5/17423702?goFrom=list - knížka, 150tkm, vypadá to jakože někdo upgradoval filtr. Cena 120kkč v obdobné situaci jako u předchozího případu.

Tohle už je mírně otázka: https://www.sauto.cz/osobni/detail/mazda/mx-5/17573242?goFrom=list - není historie (nebo se o ní minimálně moc nemluví), je vidět trochu rez kolem motoru, nicméně NBFL 1.8 za necelých 120tkč a najeto pod 100tkm (otázka je, jestli je to pravdivá informace).

Tahle není zlá: https://www.autobazar.eu/cz/mazda-mx-5-16-id10472196.html - knížka, vypadá celkem bez rzi, pěkný nájezd i cena je asi dobrý počáteční bod k vyjednávání. Hlavice řadíčí páky vypadá trochu zvlášťně, ale to už bych asi moc řešil detaily.

Díky za zpětnou vazbu!
joemerry
 
Příspěvky: 15
Registrován: 27 říj 2017, 17:31

Re: Koupě MX5 - rady

Příspěvekod davfiala » 02 led 2018, 20:46

Na tu poslední nejezdi. Je to bída.
Uživatelský avatar
davfiala
 
Příspěvky: 15
Registrován: 21 pro 2017, 23:55

Re: Koupě MX5 - rady

Příspěvekod Pochtli » 02 led 2018, 20:54

K té první - takhle vypadá pěkně, ale dle orezlých některých dílů a absenci fotek prahů, lemů a nosníků bych byl opatrnější - určitě pořádně zkouknout osobně. Tenhle bazar umí hezky fotit, ale po jedné návštěvě byla realita "drobet" horší (hlavně co se týče koroze).
NB 1.8 -> NB 1.6 -> NBFL 1.8 -> NB 1.6 Miracle (2000)
Toyota Avensis kombi 2.0 VVTi (2005)
Suzuki Swift 1.3 (1999)
Uživatelský avatar
Pochtli
 
Příspěvky: 2005
Obrázky: 3
Registrován: 22 čer 2010, 20:08
Bydliště: Brno

Re: Koupě MX5 - rady

Příspěvekod m8rinek » 02 led 2018, 23:25

1) fotky nic neříkající, neoriginálně omotaný konektor ABS, proč? Servisku má kde co...Rozvody sice v 80tkm, ale minimálně rok už jsou přejetý

2) stav bych řekl o dost horší než první případ, 100% bych počítal s nosníky...

3) opravované prahy, aftermarket výfuk, sportive, hodně zbědovaná na to jaké kilometry uvádí

já bych v dané cenové tříde asi volil o chlup horší vybavený model (3) sportive, cena je dobrá, drobné vady budou chtít nějakou investici...
m8rinek
 
Příspěvky: 1492
Registrován: 21 srp 2012, 22:36

Další

Zpět na Diskuze o čemkoli...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 111 návštevníků